Eating Healthy on the Cheap

August7

A friend of ours made a post today about how better and how much cheaper it was to make her own loaf of bread. Chris and I often have fun guestimating how much the meal that we are eating actually cost to make. And our new standard of measurement is a lobster dinner at home. We live in Oregon, so lobster isn’t the cheapest thing ever, but Safeway was having a buy one, get one free sale on them a while back and we had a lobster for each of us for $10. Add in some other ingredients, butter, veggies, etc., and the meal ended up to be less than $20 for she and I to have a lobster dinner and to share some with our baby girl (I guess she’s a toddler now, so toddler girl). Even if we had had to pay for both lobsters it would have only been about $25.

So now, whenever I go out to buy some food like a pizza or sandwiches from the deli, I can’t help but compare it to our lobster dinner. I spent $13 for sandwiches at the deli. Then I got home and realized I had almost spent as much as our lobster dinner on two small sandwiches!

Anyway, it’s sort of fun to try to add up how much all of the ingredients in a home cooked meal cost and then divide by the number of people eating it. If you’re watching what you spend and trying to stick to a budget, it should make you feel much better about yourself once you realize that breakfast for three cost less than a dollar!!

posted under Cooking, General
One Comment to

“Eating Healthy on the Cheap”

  1. On August 8th, 2008 at 3:04 PM Melissa Says:

    Yep, I’m on kind of fanatical kick about this right now. My latest discovery is that I can make a whole chocolate cake for $2.22!

    …and I’m not even using discount prices to figure these things out, by the way. Just “regular” stuff, like Hershey’s brand cocoa powder….

Email will not be published

Website example

Your Comment: